۱۱ فروردین , ۱۳۹۹

نگاه مسئولان استان بوشهر به مفهوم توسعه، رشد روستایی است

به گزارش روابط عمومی اتاق اصناف مرکز استان بوشهر، جمعیت شهر رشت ۶۸۰ هزار نفر است و تعداد واحدهای صنفی کوچک آن ۱۰۸ هزار واحد صنفی به انضمام بیش از ۳۰ فروشگاه زنجیره ای است. جمعیت مشهد حدود سه میلیون نفر است و تعداد واحدهای صنفی کوچک آن ۱۲۰ هزار واحد صنفی به انضمام بیش از ۵۰۰ فروشگاه بزرگ و زنجیره ای و تعداد جمعیت شیراز یک میلیون و پانصد هزار نفر است و تعداد واحدهای صنفی کوچک آن بیش از ۸۰ هزار واحد به انضمام ۵۵ فروشگاه زنجیره ای است.
این آمارها نشان می دهد که شهرهایی که قدرت جذب توریست دارند و توسعه آنها بر مبنای گردشگری است بازارشان به حدی قدرتمند است که بدون اتکا خاص بر جمعیت ساکن می توانند رقابت کرده و سهم بسیار قابل توجهی از اقتصاد خرد کشور را به خود اختصاص دهند.
این آمارها می گوید که نسبت تعداد فروشگاه به تعداد جمعیت در مراکز این استان ها به شکل قابل توجهی غیر قابل مقایسه با سایر نقاط کشور است.
در آمارهای موجود از استان بوشهر نیز می بینیم شهرستان هایی که برند گردشگری تجاری استان محسوب می شوند و فضای کسب و کار آنها با اتکا به جمعیت غیر ساکن می باشد، بازاری وسیع تر از سایر نقاط استان دارند.
اگر بخواهیم مشهد را به عنوان یک الگوواره (پارادایم) موفق در زمینه توسعه بازارهای کوچک در نظر بگیریم باید این گفته های رئیس اتاق اصناف مرکز استان خراسان رضوی را با دقت مطالعه کنیم.
محمود بنانژاد مشهدی در دیدار با هیات رئیسه اتاق اصناف مرکز استان بوشهر گفت: هم اکنون اتاق اصناف مشهد با ۹۸ اتحادیه تحت پوشش و ۱۲۰ هزار واحد صنفی در شهرستان مشهد فعالیت دارد.
وی افزود: شهرستان مشهد دارای سه بخش رضویه، احمدآباد و مرکزی است که مجموعا ۳٫۶۰۰۰٫۰۰۰ نفر جمعیت دارد.
عضو هیات رئیسه اتاق اصناف ایران تصریح کرد: در سال گذشته زائران بارگاه ملکوتی حضرت ثامن الحجج (ع) جمعیتی بالغ بر ۲۸ تا ۳۰ میلیون نفر بودند که در سال جاری حضور آنان تا ۳۵ میلیون نفر برآورد می شود یعنی هر دو سال یا دو سال و نیم یک بار کل جمعیت کشور به مشهد سفر می کنند. ضمن این که زائران خارجی نیز به وفور در مشهد حضور داشته و از برکات مرقد مطهر رضوی (ع) برخوردار می گردند.
بنانژاد مشهدی تاکید کرد: از ۱۲۰ هزار واحد صنفی فعال در مشهد، ۲۰ تا ۲۲ درصد شامل واحدهای صنفی تولیدی، ۱۸ درصد واحدهای خدمات فنی و مابقی واحدهای صنفی توزیعی و خدماتی را تشکیل می دهند که عمدتا در حوزه فروشگاهی فعالیت دارند.
وی ادامه داد: مجتمع های تجاری در مشهد بیشترین سرانه کشوری را دارد، یعنی ما ۳۵۰ مجتمع تجاری داریم که ۱۲۰ مجتمع تجاری بیش از ۵۰۰ واحد صنفی دارند.
نکته قابل توجه در سخنان رئیس اتاق اصناف مشهد این است که این آمارها فقط آمار مشاغل تحت پوشش اتاق اصناف آن شهرستان هستند و مشاغلی مثل مشاغل خانگی، مشاغل صنفی تحت پوشش سازمان میراث فرهنگی و گردشگری را شامل نمی شود.
این سخنان نشان از تاثیر گردشگری بر روند فعالیت های صنفی دارد. گردشگری در هر بعدی (فرهنگی، تجاری یا صنعتی) می تواند بازار یک شهر یا استان را بازتعریف کند. نکته قابل توجه در رابطه با مرکز استان بوشهر این است که توسعه فضاهای شهری هیچ سنخیتی با تقویت صنعت توریسم نداشته است. اعتبارات عمرانی تخصیص یافته به بوشهر از طریق منابع استانی یا ملی نیز ناظربه رفع نواقص شهری و یا گره گشایی های اولیه و بدوی شهر بوده است.
بازار بوشهر راهی به جز پیوند خوردن با صنعت توریسم ندارد. باید زیرساخت های جذب گردشگر توسعه یابد تا بتوان از بوشهر به عنوان دروازه ورود تمدن های نوین اقتصادی بهره برد.
همجواری صدها کیلومتری با خلیج فارس تا کنون هیچ نقشی در توسعه اقتصادی استان و شهر بوشهر نداشته است. رکود فعالیت های صنفی در شهر بوشهر تا حدودی به دلیل کوچک کردن حوزه توسعه شهری بوشهر بوده است. بازار بوشهر نیز متاثر از وضعیت عمرانی و توسعه است. به دلیل نگاه درونگرایی که مسئولان استان به توسعه بوشهر دارند توسعه در همه جوانب اولا ناقص است (و در نتیجه توسعه نیست بلکه رشد است) و ثانیا بخش خصوصی قدرتمند و با برنامه نمی تواند وارد گردونه رقابت های اقتصادی آن شود (به نتیجه نرسیدن فعالیت های شرکت پازارگاد در پارک گردشگری بلوار امام علی یکی از مظاهر این ادعاست)
به نظر می رسد وقت آن رسیده که نگاه مدیران دولتی به اعتبارات تخصیصی به شهرستان ها عوض شود. پول دولت و پول دولتی باید سرمایه قابل بازگشت، با مشخص شدن زمان بازگشت سرمایه، باشد. تقویت توریسم می تواند باعث شکوفایی استان، تقویت بنیه اقتصادی بخش خصوصی و تضمین بازگشت سرمایه دولتی ها شود.
در حال حاضر اما این گونه نیست. دولتی ها مثل رابین‌هود از بخش ثروتمند جامعه پول می گیرند و بین کارمندان شهرداری ها و سایر بخش ها توزیع می کنند. این گونه است که ما از نقطه صفر تکان نمی خوریم.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط:

ثبت دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.