دستورالعمل نحوه تنظیم ساعت کار و ایام تعطیل واحدهای صنفی

52

دستورالعمل نحوه تنظیم ساعت کار و ایام تعطیل واحدهای صنفی موضوع تبصره بند (م) ماده ۳۷ قانون نظام صنفی[۱]

ماده ۱ـ تعاریف:

قانون: قانون نظام صنفی.

دبیرخانه: دبیرخانه هیأت عالی نظارت.

کمیسیون نظارت: کمیسیون نظارت شهرستان.

اتاق اصناف: اتاق اصناف شهرستان.

نحوه تصویب ساعات کار واحدهای صنفی

ماده ۲ـ اتاق اصناف می­بایست با توجه به طبیعت و نوع کار واحدهای صنفی و با استفاده از ظرفیت کمیسیون امور اقتصادی اتاق نسبت به تنظیم ساعت کار و ایام تعطیل آنان اقدام و پس از تایید اجلاس اتاق برای تصویب به کمیسیون نظارت ارسال نماید.

ماده ۳ـ کمیسیون نظارت موظف است با در نظر گرفتن نوع فعالیت و ملاحظات لازم دیگر (از جمله سیاحتی، زیارتی و انتظامی) پیشنهاد اتاق را در جلسه کمیسیون مطرح و اتخاذ تصمیم نماید.

تبصره – ساعات کار واحدهای صنفی تحت پوشش اتحادیه کشوری تابع ساعت کار فروشگاه یا دفتر مرکزی و یا حسب مورد دستگاه تخصصی ذیربط می­باشد.

نحوه تعیین ایام تعطیل واحدهای صنفی

ماده ۴- ایام تعطیل واحدهای صنفی مطابق تقویم رسمی کشور می­باشد، کمیسیون نظارت موظف است برای ایام تعطیل و ایام خاص (نظیر ماه مبارک رمضان و تعطیلات نوروز) حسب ضرورت نسبت به تعیین شیفت کاری جهت رسته­ها و یا تعدادی از واحدهای صنفی، به منظور جلوگیری از عسر و حرج مردم در تامین مایحتاج ضروری اقدام نماید.

سایر مقررات

ماده ۵- اتاق اصناف با همکاری اتحادیه ها ذی ربط می­بایست مصوبات کمیسیون نظارت درخصوص ساعت کار و ایام تعطیل را از طریق درج در روزنامه های کثیرالانتشار محلی و یا سایر طرق مقتضی به اطلاع واحدهای صنفی مربوطه و مصرف کنندگان برساند.

ماده ۶- واحدهای صنفی می­بایست اطلاعیه ساعت کار خود را در محل کسب به نحوی که در معرض دید همگان باشد نصب نمایند.

ماده۷- اتحادیه­های صنفی موظفند ظرف مهلت سه ماه از تاریخ تصویب ساعات کار و ایام تعطیل، نحوه اجرا و بازخورد آن را جهت انجام اصلاحات احتمالی از طریق اتاق اصناف به کمیسیون نظارت گزارش نمایند. مسئولیت نظارت بر حسن اجرای ساعت کار و ایام تعطیل واحدهای صنفی به ترتیب برعهده اتحادیه و اتاق اصناف می­باشد.

تبصره – در صورت عدم رعایت مقررات ساعات کار از سوی واحدهای صنفی می­بایست مطابق بند (۴) ماده (۲) آیین نامه اجرایی موضوع ماده ۲۸ قانون اقدام گردد.

ماده ۸- این دستورالعمل در اجرای تبصره بند (م) ماده ۳۷ قانون نظام صنفی، مشتمل بر ۸ ماده و ۲ تبصره، با پیشنهاد اتاق اصناف ایران و همکاری نیروی انتظامی توسط دبیرخانه هیات عالی نظارت تهیه و در تاریخ ……………….. به تصویب وزیر صنعت، معدن و تجارت رسیده است.

[۱] این دستورالعمل طی نامه شماره ۶۰٫۲۴۸۴۱۹ – ۹۴٫۱۱٫۲۱ مرکزاصناف وبازرگانان ایران ابلاغ شده است

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.